Контакти

пров. Ахтирський, 7
бізнес-центр "Форум", м. Київ

Ми готові комунікувати. Напишіть нам.

Медсестра в Україні й медсестра в Англії — дві різні професії. У цьому переконалися наші колеги з клінічної лікарні «Феофанія», які нещодавно відвідали Національний госпіталь неврології та нейрохірургії у Лондоні й побачили, як у ньому організовують роботу медсестер.

Робота англійської медсестри відрізняється від української насамперед тим, що медична сестра у Великій Британії — не помічник лікаря, а самостійний, рівноправний працівник з незалежними від лікаря положеннями, який має власне наукове і теоретичне підґрунтя.

✅ Штатна чисельність

1967 року Британська медична асоціація встановила «Золотий стандарт» — одна дипломована медична сестра на одного пацієнта на штучній вентиляції легень. Згодом ці положення скорегували й співвідношення «медична сестра — пацієнт» стало більш гнучке та грунтується на залежності пацієнта.

У госпіталі схема підпорядкування медичних сестер є значно розгалуженішою, ніж в українських закладах.

Наприклад, головній медичній сестрі госпіталю безпосередньо підпорядковуються її особистий секретар, два помічники, асистент із адміністрування, чотири заступники, а також програмний лідер. 😮

Таїса Наконечна

У штаті відділення передбачені такі посади:

 • сестра медична старша по зміні;
 • медична сестра — магістр з навчальної роботи, яка відповідає за навчання медичних сестер;
 • медична сестра — експерт із догляду;
 • медична сестра — статистик.

Такі посади дають змогу розвивати професію медичної сестри, а саме навчати, контролювати, аналізувати та вести наукову роботу.

Навчання
У Великій Британії є багаторівнева система професійної підготовки медичних сестер. З першого по четвертий рівень — медичні сестри, які не закінчили навчання у спеціалізованих медичних навчальних закладах. Вони пройшли лише відповідні курси з догляду за пацієнтом та виконують функції молодших медичних сестер з догляду за хворими. На п’ятому рівні — дипломована медична сестра. На цій посаді вона може працювати від 5 до 25 років або навчатися далі та зростати у своїй професії. Якщо ж вона бажає перейти на посаду сестри медичної старшої, їй потрібен диплом бакалавра та стаж роботи не менше п’яти років; для посади головної медичної сестри необхідний вже диплом магістра.

Навчають медичних сестер на курсах підвищення кваліфікації та на робочих місцях їхні колеги — медичні сестри, які мають ступінь магістра сестринської справи. Натомість в Україні цим питанням займаються лікарі.

Аби працювати на посаді медичної сестри, потрібно постійно здобувати нові знання і навички, підвищувати свою кваліфікацію. Що три роки кожна медична сестра має прослухати 40 годин теорії у вільний від роботи час.
На робочому місці медичні сестри проходять теоретичну і практичну підготовку протягом шести місяців: чотири дні триває теоретична підготовка, далі — практика на місці біля пацієнта.

✅ Основні обов’язки медичної сестри протягом 12,5 годинної робочої зміни:

 • Передача обов’язків та клінічних записів медсестрі іншої зміни ~ 25 хвилин
 • Контроль і ведення медичних записів спостереження за пацієнтами ~ 160 хвилин
 • Участь у лікарському обході палат ~ 35 хвилин
 • Відпуск медичних препаратів ~ 95 хвилин
 • Надання всіх видів базової медичної допомоги ~ 95 хвилин
 • Документальне фіксування прогресу пацієнтів ~ 35 хвилин
 • Сприяння реабілітації ~ 95 хвилин
 • Супровід пацієнта на дослідження ~ 25 хвилин
 • Обідня перерва ~ 30 хвилин 4 рази на зміну (60 хвилин не оплачуються)

Отже, виходячи з обов’язків медичної сестри, тривалий час займає реабілітація. Реабілітацію проводять медичні сестри разом із фізіотерапевтом, які мають рівень бакалавра. Така реабілітація проводиться коли пацієнт не в свідомості й знаходиться на штучній вентиляції легень. Навіть якщо пацієнт без свідомості, до нього ставляться з повагою, спілкуються та попереджають про всі маніпуляції.

У відділенні неврологічної інтенсивної терапії мають бути присутні 12 чергових медичних сестер і 3 лікарі (на 15 пацієнтів).

Медичні сестри відділення неврологічної інтенсивної терапії документально фіксують життєві показники пацієнта. Цей процес простий: показники заносять до спеціально розробленої схеми спостереження за пацієнтом. Зміни, які фіксує медична сестра біля лікарняного ліжка пацієнта, грунтуються на медичних інструкціях та протоколах відділення.

Аби контролювати та запобігати інфекціям, на кожного пацієнта ведуть Карту (історію) інвазивних пристроїв.

Автономність, високий соціальний статус, можливість постійного навчання і кар’єрного росту свідчать про престижність і значущість сестринської справи у Великій Британії.

Побачене надихнуло нас впроваджувати зміни у своєму закладі, і позитивний результат вже помітний.
Почніть зміни зі свого робочого місця. Навчайтеся самі, навчайте інших та впроваджуйте — це дає позитивні результати!

Share:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *